Hedesunda | Środkowa Szwecja


O łowisku

Swoją niezwykłą krajobrazową i biologiczną różnorodność zawdzięcza właśnie owej rzece, w której na przemian występują wartkie, dzikie bystrza oraz obszerne, obfite w roślinność rozlewiska przypominające rozległe jeziora. Jednym z nich jest Hedesunda.

Tylko dwie i pół godziny od promu!

Liczba potencjalnych łowisk, ich wielka odmienność, a przede wszystkim łowione tu ryby przyprawiają wędkarzy o zawrót głowy i sprawiają, iż wielu gości przyjeżdża tu kilka razy do roku. Cały ten region słynie ponadto z wspaniałych gęstych lasów z mnóstwem dzikiej zwierzyny i leśnego runa (znaczna jego część to park narodowy), co nie jest bez znaczenia dla osób tęskniących za naturą. Niewielka presja wędkarska, a przede wszystkim duża populacja ryb powodują, że obszar ten można śmiało określić mianem prawdziwego wędkarskiego eldorado. I to zaledwie 180 km od Sztokholmu!

Hedesunda czyli szczupak i sandacz

Jezioro (w zasadzie duże rozlewisko rzeczne) Hadesunda należy bez cienia wątpliwości do najlepszych łowisk szczupaka i sandacza w całej Szwecji, choć nie jest to łowisko należące do najłatwiejszych. Aby dobrze je poznać i zlokalizować ryby, należy sporo pływać i często zmieniać miejscówki. Olbrzymi obszar wodny (blisko 10 000 ha) poprzecinany jest dziesiątkami półwyspów, zatok i trzcinowych korytarzy, co bardzo upodabnia go do bałtyckich szkierów. Woda ma stojący charakter, tylko w niektórych miejscach wyczuwalny jest lekki nurt.

Rybostan łowiska jest bardzo różnorodny i reprezentowany przez blisko 30 gatunków. Wędkarzy zapraszamy do Hedesundy na połowy przede wszystkim grubych szczupaków (ryby w rozmiarach 90-110 cm występują w łowisku często) oraz okazałych sandaczy - gatunku, który w Szwecji w dorodnych rozmiarach występuje dość rzadko. Tutaj mętnookie drapieżniki doskonale czują się w towarzystwie szczupaków i rosną „jak na drożdżach”. Średnie rozmiary łowionych sandaczy wynoszą 1-3 kg i dość często można spotkać się z rybą w granicach 5-6 kg. Największe sztuki łowione przez okolicznych specjalistów dochodzą do 8-9 kg. Najlepszą porą na wizytę w Hedesundzie będzie maj (duże szczupaki łowione na bardzo płytkiej wodzie), czerwiec-sierpień (szczupak, sandacz, okoń) oraz wrzesień-listopad (szczupak, sandacz, okoń).

Dostępność łowiska

Jeśli chodzi o szczupaki, okonie, sandacze i ryby spokojnego żeru, to w niektórych miejscach możliwe jest łowienie z brzegu. Niemniej najlepsze rezultaty osiąga się, korzystając z łodzi wyposażonych w silniki spalinowe.

Rekomendowane metody połowu

Najlepsze metody na drapieżniki to spinning i trolling. Na białą rybę spławik i metoda gruntowa.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać maksymalnie dwie ryby dziennie na domek (dwa szczupaki, dwa sandacze lub jednego szczupaka i jednego sandacza). Niedozwolone jest wywożenie ryb ze Szwecji. Z łowiska nie można zabierać szczupaków większych niż 80 cm i sandaczy większych niż 70 cm.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Polscy wędkarze mają możliwość zakwaterowania się w dwóch drewnianych domkach, zlokalizowanych około 150 m od brzegu łowiska i przystani łodziowej na terenie typowego szwedzkiego gospodarstwa. Okolica domków jest cicha i spokojna.

Domek „duży” dla 4-5 osób (42 m2 powierzchni)

Ładny drewniany domek w skandynawskim stylu. Zapewnia wygodne zakwaterowanie dla 3-4 osób (maks. 5 osób). W domku: salon z kominkiem i TV, w pełni wyposażony aneks kuchenny, łazienka oraz 2 sypialnie (1 na poddaszu). Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi i grillem. W domku jest dostęp do internetu oraz klimatyzacja (dostępne za niewielką opłatą na miejscu).

Domek „mały” dla 2-3 osób (32 m2 powierzchni)

Niewielki domek położony ok 20 m od większego domku. Posiada salon z TV i jednym łóżkiem oraz oddzielną sypialnię 2-osobową. Kuchnia oraz łazienka. Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Dostępny internet za niewielką dodatkową opłatą na miejscu.

Galeria zdjęć



Sprzęt pływający

Do dyspozycji wędkarzy aluminiowe łodzie wędkarskie Linder o długości 4,1-4,4 m (maks. 3 osoby). Łodzie wyposażone są w silniki o mocy 5 KM oraz echosondy. Na miejscu dostępne są batymetryczne mapy łowiska oraz usługi doświadczonego przewodnika wędkarskiego (wcześniejsza rezerwacja w biurze).

Licencje wędkarskie płatne są po przyjeździe na miejsce (200,- SEK od osoby za tydzień). Nad brzegiem wody tuż obok przystani znajduje się sauna oraz niewielki sklepik wędkarski, który prowadzi gospodarz.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie
Ilość uczestników:maksymalnie 8 osób
Zakwaterowanie:domek 5-osobowy oraz 3-osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka, jezioro, rozlewiska
Przewodnik:dostępny za dodatkową opłatą, potrzebna wcześniejsza rezerwacja
Cena:1 850,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 400,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • zakwaterowanie w dużym domku
  • 2 łodzie wędkarskie Linder z silnikami spalinowymi 5 KM oraz echosondami
  • 1 zbiornik paliwa (10 l) do każdej z łodzi
  • mapy batymetryczne, pełna informacja o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w środkowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 180 km od Nynäshamn,
  • ok. 660 km od Karlskrony,
  • ok. 830 km od Ystad,
  • ok. 180 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie,
  • ok. 780 km od Malmö.


Hedesunda

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do listopada), okoń (cały rok), sandacz (od czerwca do listopada).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • duży sandacz i duży szczupak w jednym akwenie
  • niewielka odległość od portu promowego
  • dzika natura piękne krajobrazy parku narodowego Rzeki Dal

Atrakcje w okolicy

  • miasto Uppsala (dawna stolica Szwecji), a w niej katedra z grobami szwedzkich królów
  • szlaki przyrodnicze - rowerowe, kajakowe oraz piesze
  • Älvkarleby - łososiowy odcinek rzeki Dal oraz Muzeum Łososia

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.