W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii (na północ od Lofotów i na południe od wyspy Senja), oddalone:
✓ ok. 1430 km od Oslo,
✓ ok. 65 km od lotniska w Narvik,
✓ ok. 1570 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, zębacz i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od końca marca do połowy września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
sprawdzony wędkarsko rejon, sąsiedztwo Lofotów i wyspy Senja,
idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród dzikich, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy,
dla koneserów - bardzo dobry standard zakwaterowania (zabytkowy dom z 1726 roku) i łodzi,
szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym halibutów, dorszy i czarniaków.
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Rejon Harstad, północna Norwegia Flaga Norwegia
Nowe, bardzo dobre miejsce w naszej ofercie na Dalekiej Północy. Blisko 300-letni, w pełni odrestaurowany norweski dom, położony w na samym końcu pięknego półwyspu, tuż przy piaszczystej plaży oddzielonej od morza czymś na kształt krabich szczypiec. To miejsce z przebogatą historią, które było kilkaset lat temu centrum handlu w tej części Norwegii (wszystkie statki płynące z i do miasta musiały przepływać obok półwyspu). Teraz w wiosce na końcu półwyspu mieszka zaledwie kilku mieszkańców.
Perfekcyjna baza wypadowa na ryby
Od wieków położenie geograficzne półwyspu wymuszało przepływanie w pobliżu statków i łodzi, które zmierzały do większych miast, czyli Harstad i Kasfjord. Teraz z tej historycznej lokalizacji mogą korzystać wędkarze przyjeżdżający na zasobne w ryby łowiska. W zasadzie przy każdym kierunku wiatru (nawet silnego), mamy jakąś wędkarską alternatywę, co jest olbrzymim plusem tej lokalizacji. Przy dobrej i stabilnej pogodzie możemy wypłynąć na otwartą wodę gigantycznego Andfjorden (to już w zasadzie otwarte morze), a gdy wieje silniejszy wiatr, można spróbować wędkowania po którejś z zawietrznych stron półwyspu.
Sporo łowisk, które w ostatnim czasie dołączyliśmy do naszej oferty, to dobre łowiska halibuta. Harstad również spełnia ten warunek w stu procentach. Rozległe blaty i duża ilość piasku na dnie powoduje, że wielkie płastugi bardzo upodobały sobie te tereny. Oczywiście wędkarze mogą także liczyć na duże dorsze, zębacze, czarniaki, brosmy i inne gatunki ryb występujące powszechnie w Norwegii. Na ryby warto przyjechać tu już wczesną wiosną (marzec-kwiecień) w celu połowu dużych dorszy i zębaczy. Główny sezon wędkarski rozpoczyna się maju i trwa do końca sierpnia. W tym okresie można liczyć na dobre brania wszystkich gatunków ryb, z tym, że duże czarniaki (10 kg i większe) pojawiają się w łowisku dopiero pod koniec czerwca. Więcej informacji o łowisku oraz o najlepszych metodach połowu otrzymają Państwo na życzenie w naszym biurze.
Ładny czarniak - częsta zdobycz w Norwegii.
Przyroda zapierająca dech
Magnesem, który przyciąga w te strony turystów jest z pewnością także krajobraz. Piękna zieleń na półwyspie, piaszczyste plaże jak na Karaibach i turkusowa woda tworzą bajkowe pejzaże. Do tego wysokie i praktycznie nagie góry okalające wody Andfjorden. Opisywany region to jeden z najlepszych znanych nam punktów do obserwacji zorzy polarnej w okresie jesienno-zimowym. Tańczące tuż nad naszą głową kolorowe wstęgi zorzy to coś, co można obserwować z zapartym tchem godzinami. Przyjeżdżają tu nawet turyści z Japonii, żeby na własne oczy zobaczyć to niesamowite zjawisko.
Surowy krajobraz okolic Harstad - maj 2014.
Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Dużo lepsze wyniki zapewnia bezpieczna i szybka łódź z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. Rapala Magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu dostępne są w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci przed podróżą.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Goście kwaterują we w pełni wyposażonym, zabytkowym domu o powierzchni 210 m2 na maksymalnie 11 osób (najwygodniej w 8-10 osób). Do dyspozycji gości jest 7 oddzielnych sypialni, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia z częścią jadalnianą, salon z TV, salka konferencyjna, pokój do suszenia ubrań wędkarskich, dostęp do internetu „wi-fi”. Domek znajduje się 50 metrów od przystani łodziowej. Dom jest odrestaurowany z dbałością o najmniejszy szczegół (pomijając oczywiście kuchnię i wyposażenie łazienek) i oferuje mieszkającym w nim wędkarzom niepowtarzalny skandynawski klimat z początku XVIII wieku. Na piętrze stropy są dość niskie, dlatego osoby o wzroście powyżej 180 cm muszą poruszać się ostrożnie.
Dom dla wędkarzy
Komfortowe wnętrza
Przystań wraz z łodziami
Naszym klientom oferujemy 3 łodzie wędkarskie "Kvaerno" 19' z silnikami 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. Z każdej łodzi mogą wędkować 4 osoby. Łodzie stoją w kameralnej, prywatnej przystani, którą właściciel wykuł częściowo w skale. Zapewnia to niesamowity efekt, znany bardziej z filmów o Jamesie Bondzie niż z wędkarskich wypraw.
Nasze biuro dysponuje dokładnymi mapami wędkarskimi oraz namiarami GPS na konkretne miejsca połowów. Na terenie ośrodka jest oczywiście miejsce do sprawiania ryb (bez zadaszenia) oraz obszerne zamrażarki.
Atrakcje w okolicy
miasto Harstad,
niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki).
Oferta wędkowania w Rejonie Harstad (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:najlepiej od 8 do 10 osób
Zakwaterowanie:dom 8-11 osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 700,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 13 600,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 03.11.2014 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • dom 8-11 osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
  • 2 łodzie wędkarskie 5,6 metra z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce