O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczno-jeziorowe we wschodniej Rumunii (delta Dunaju) w okolicy wioski Chilia Veche, przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego, oddalone: 70 km od portu w Tulczy (możliwy dojazd łodziami), 220 km od lotniska w Bukareszcie, 2100 km od Warszawy (podróż samochodem z przeprawą promową w Tulczy).
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów sandacza (od czerwca do listopada), szczupaka (od maja do listopada), suma (od czerwca do listopada), bolenia (od maja do listopada), karpia (od maja do listopada), lina (od maja do października) oraz leszcza (od maja do października).
Kiedy jechać?
Od maja do listopada.
Zasady łowienia i rekomendowane metody
Do najlepszych stanowisk ryb dotrzemy tylko łodzią z silnikiem spalinowym. W niektórych miejscach ryby (szczególnie karpie i sumy) można poławiać również z brzegu. Na sandacza i suma najlepsze będzą spinning i martwa rybka (suma dodatkowo należy wabić kwokiem), na szczupaka spinning, na bolenia spinning i trolling, na karpia, leszcza i lina - przystawka gruntowa.
Limity i ograniczenia
Obowiązują limity i wymiary ochronne określane przez miejscowe prawo. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.
Zakwaterowanie
W agroturystycznym ośrodku wędkarskim zlokalizowanym nad samym brzegiem rzeki. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
niespotykana jak na Europę egzotyka
bardzo dobrzy lokalni przewodnicy
wspaniała domowa kuchnia oparta w dużej mierze na dunajskich rybach i lokalnych potrawach rumuńskich
cisza, spokój, samotność, pełna izolacja od zgiełku cywilizacji
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Będąc na rybach w delcie Dunaju można podziwiać wspaniałe krajobrazy tego osobliwego miejsca, pływać niekończącymi się trzcinowymi kanałami, a także spotkać piękne okazy zamieszkujących ten obszar przedstawicieli świata zwierzęcego – szczególnie ptactwa.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Tulcza (Rumunia)
Język
rumuński
Waluta
lej (1 =100 banów)
Prąd w sieci
Prąd w sieci: 230 V, 50 Hz (wtyczki jak w Polsce)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw tężcowi i błonicy), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 16 ºC do 27 ºC; zima: od -4 ºC do 6 ºC
Najlepszy czas na podróż
od maja do listopada
Czas
+ 1 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane (do 90 dni)
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa Rumunia Flaga Rumunia
Chilia (czyt. Kilia) to obecnie jeden z najbardziej zasobnych w ryby zakątków Europy. Śladowe zaludnienie sprawia, że ryb w tutejszych wodach jest ciągle pod dostatkiem. Okoliczny krajobraz jest zdominowany przez wodę: znajdziemy tu liczne odnogi rzeki, kanały oraz trzcinowiska, pośród których poruszać się trzeba wąskimi korytarzami.
Raj dla wielbicieli spinningu
Prowadzą one do różnej wielkości starorzeczy i bezimiennych jeziorek. W niektórych z nich woda jest bardzo mętna, w innych czysta jak kryształ, a dno porośnięte tatarakiem, grążelem i moczarką. Na wodach Chilii wędkarze mogą liczyć na częste spotkania z wieloma gatunkami. Łowcy drapieżników mogą skupić swoje wysiłki na przykład na szczupaku, który w płytkiej i obfitej w roślinność delcie znalazł wymarzone warunki rozwoju. W dobrych okresach roku (kwiecień-maj oraz październik-listopad) doświadczony wędkarz może złowić nawet kilkadziesiąt ryb dziennie.
Typowa szczupakowa miejscówka na jeziorze Babina w delcie.
Poza szczupakiem w łowisku bardzo powszechnie występują okoń oraz sandacz. Półkilogramowe garbusy są częstą zdobyczą i zaciekle atakują tu spinningowe przynęty. Jeśli chodzi o sandacze, to najlepsze ich stanowiska znajdują się przy głębokich, wymywanych przez prąd rzeki burtach i pomiędzy zwalonymi do wody drzewami. Po lokalizacji stada nawet średnio zaawansowani wędkarze mają olbrzymie szanse na złowienie wielu drapieżników.
Sum - władca Dunaju. Zwabiony kwokiem wziął na żywca.
Potańczyć z boleniami
Poza wspomnianymi już gatunkami rozległe wody delty kryją jeszcze kilka wędkarskich niespodzianek. Trzeba tu wspomnieć choćby o wielkich karpiach (jeden z najbardziej rozpowszechnionych tu gatunków), licznie występujących sumach, a przede wszystkim o watahach okazałych boleni, które głośno zaznaczają swoją obecność w niemal każdym zakątku rzeki. W przeciwieństwie do naszych rodzimych rap bolenie z delty nie są ani zbyt ostrożne, ani wybredne, jeśli chodzi o przynęty. Biorą zarówno na woblery, gumy, jak i obrotówki - i to często w jaskrawych, nieboleniowych barwach. Podczas dobrego żerowania można złowić kilka ryb z jednego miejsca!
Delta Dunaju, a szczególnie kanałki Sulimanka i Dubrovca, to fantastycznym łowiska boleni.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Z wielką przyjemnością zapraszamy naszych Klientów do nowo wybudowanego ośrodka wędkarskiego zlokalizowanego nad samym brzegiem rzeki, w leżącej w strefie przygranicznej wiosce Chilia Veche. Na terenie ośrodka znajdziemy 8 drewnianych, 2-osobowych domków wędkarskich, wyposażonych w łóżka, stolik i szafę. Obok domków - wspólny budynek, gdzie znajdziemy łazienkę, stołówkę (znakomite dania kuchni węgierskiej i rumuńskiej), świetlicę (a w niej łącze internetowe) oraz bar.
Łódź wędkarska
Domek w bazie
Salonik telewizyjny
Mocną stroną ośrodka są łodzie wędkarskie. Pięciometrowe rzeczne jednostki (kształtem przypominające wiślane pychówki) wyposażone są w nowe silniki Yamahy i Hondy o mocy 15 KM. To gwarantuje wędkarzom sprawne i szybkie poruszanie się po rzece. W ośrodku pracują doświadczeni miejscowi przewodnicy wędkarscy, którzy opiekują się gośćmi podczas całego pobytu. Więcej informacji na życzenie w naszym biurze.
Galeria zdjęć - Delta Dunaju, Chilia
Oferta wędkowania - Delta Dunaju Chilia
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce