O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Belize (Ameryka Środkowa), na koralowym atolu na Morzu Karaibskim, oddalone ok. 10 godzin lotu z Europy na Florydę do Miami, ok. 2 godziny lotu z Miami do Belize City, 2 godziny rejsu łodzią od lotniska w Belize City.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
bonefish, tarpon, permit, jack crevalle, barakuda, snapper, grouper, snook (najlepszy sezon połowów jest uzależniony od gatunku, na jakim chcemy się skupić; jeśli planujemy łowić wszystkie wymienione, najlepszy jest sierpień).
Dostępność łowiska
Wędkowanie z komfortowych łodzi z przewodnikami. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego przewodnika. Na flatach łowi się brodząc w płytkiej wodzie. Można również poławiać ryby z pomostu obok ośrodka. Na muchę biorą tam czasem ładne snappery i barakudy.
Rekomendowane metody połowu
Spinning z użyciem popperów, gumowych dżigów, błystek czy woblerów, trolling (z ręki), metoda żywcowa, połów na świeże morskie skorupiaki i sztuczna mucha. Najskuteczniejsze przynęty można zakupić na miejscu.
Limity i ograniczenia
Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację. Bonefish, tarpon oraz permit objęte są praktyką no kill.
Zakwaterowanie
Wędkarze mieszkają w luksusowej bazie na atolu Turneffe. Wygodne klimatyzowane pokoje, dobra restauracja, basen. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
jedno z najlepszych łowisk ryb morskich
flaty i wewnętrzne laguny osłonięte od wiatru
możliwość wędkowania na otwartym morzu
mnogość gatunków – od bonefisha po tarpona
znakomite warunki zakwaterowania i doskonałe posiłki w bazie Turneffe, w dużym stopniu przyrządzane na bazie świeżych ryb i owoców morza
profesjonalna opieka gospodarzy
piękna okolica – rajska wyspa pełna palm i piaszczystych plaż
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Wycieczka w ten egzotyczny zakątek świata daje szansę na spędzenie kilku chwil pod palmami i skosztowanie fantastycznych lokalnych potraw (owoce morza!) oraz drinków. Polecamy szczególnie mojito ze świeżą miętą. Chętni mogą sobie zrobić przystanek na Florydzie i zwiedzić Miami bądź przejechać się na Key West.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Belize (Atol Turneffe)
Język
angielski
Waluta
dolar belizyjski
Prąd w sieci
110 V (wtyczki płaskie, takie jak w USA)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A ), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 26 ºC do 30 ºC, zima: od 21 ºC do 27 ºC, najlepszy okres: luty – maj (pora sucha w całym kraju), najgorszy okres: czerwiec – listopad (pora deszczowa, wietrznie), wilgotność powietrza: 85%
Najlepszy czas na podróż
najlepszy sezon połowów jest uzależniony od gatunku, na jakim chcemy się skupić; jeśli planujemy łowić wszystkie wymienione, najlepszy jest sierpień
Czas
- 8 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce w lecie); - 7 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce w zimie)
Wizy
niewymagane do 90 dni, minimalna ważność paszportu przy wyjeździe – 6 miesięcy
Ruch drogowy
prawostronny
REPORTAŻ W PRASIE
Dobry rzut to podstawa
Capt wreszcie zatrzymuje się i kładąc palec na ustach, nakazuje absolutną ciszę. A potem dłonią pokazuje mi, gdzie należy skierować rzut. Imitująca krewetkę mucha musi upaść na granicy stadka, a nie w jego środku. Inaczej ryby odbiorą jej nagłe pojawienie się jako nienaturalne. Musi być też ściągana tak, aby oddalała się powoli od ryb bądź poruszała się w zasięgu ich wzroku, ale w pewnej odległości od stadka, zwanego również „szkółką”. Po rozbujaniu sznura w powietrzu lokuję wreszcie muchę w wodzie stopując linkę w ostatniej fazie rzutu, aby nie upadłą zbyt głośno na wodę. Chyba mi się udało! Wpadła w odległości około pół metra od stadka.
Artykuł „Wymarzony Bonefish” autorstwa Piotra Motyki ukazał się w magazynie Wędkarski Świat numer 1/2011. Egzemplarze archiwalne do nabycia w redakcji.
  Ameryka Środkowa i Południowa Belize Flaga Belize
Zapraszamy Państwa na wędkowanie w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Atol Turneffe, bo o nim mowa, położony jest na Morzu Karaibskim, kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża Republiki Belize.
Zatopiona wyspa
Jest największym atolem koralowym w rejonie Karaibów i jednym z czterech największych na półkuli zachodniej. Atol był niegdyś wyspą, która w wyniku erozji osunęła się poniżej poziomu morza, a na jej powierzchni zaczęły tworzyć się formacje koralowe. Dziś ponad lustro wody wystają tylko fragmenty dawnej wyspy, tworzące owal, na którego zewnętrznej stronie jest otwarte morze, a wewnątrz laguna. Pomiędzy skrawkami lądu woda tworzy cieśniny i zatoczki. Na piaszczystych łachach rosną palmy kokosowe, a pomiędzy mangrowcami ciągną się długie wąskie kanały, w których można spotkać wypoczywające krokodyle. Otaczająca atol rafa koralowa tworzy najbardziej bioróżnorodne środowisko na Karaibach.
Raj dla spinningistów
Wody otaczające atol Turneffe - zarówno od zewnątrz, czyli otwarte Morze Karaibskie i rafa koralowa, jak i wewnętrzne laguny - to wymarzone miejsce dla miłośników spinningu. Przy użyciu powierzchniowych popperów można skutecznie poławiać silne sportowe ryby, jakimi są tarpony, barakudy, jacki czy snappery. Ich nagłe, widowiskowe brania, podczas których w górę jak gejzer wystrzeliwują fontanny wody, a ostre szarpnięcia niemal wyrywają wędki z dłoni, mogą nieźle wystraszyć nawet najtwardszych spośród wędkarzy.
Cubera snapper należy do najsilniejszych ryb morskich. Tu niewielka sztuka.
A sama walka z tarponem czy barakudą to również coś absolutnie wyjątkowego. Ryby wyskakują często energicznie w powietrze i wytrwale odjeżdżają w morską toń. Gdy wreszcie udaje nam się je pokonać, serce rozpiera prawdziwa duma. Gdy chcemy nieco odpocząć od rzutów, możemy potrollingować na obrzeżach atolu. Nie chodzi tu jednak o ciężki trolling z umocowanymi w uchwytach potężnymi szklanymi wędziskami, lecz o zwykły trolling "z ręki" sprzętem o klasie zbliżonej do łososiowego, z użyciem woblerów. Brania czujemy doskonale, co jest największa frajdą wynikająca z tej metody. W ten sposób możemy złowić wielkie tarpony, barakudy, snappery, a także piekielnie silne, dochodzące do kilkudziesięciu kilogramów masy groupery. Słowem to wspaniała przygoda dla każdego kochającego spinning polskiego wędkarza.
Mr Bonefish
Szczególną rybą wśród poławianych na atolu Turneffe jest bonefish (czyli albula). Ryba ta dorasta maksymalnie do ok. 10 kg masy, ale najczęściej łowione są sztuki w przedziale 0,5-2 kg. Bonefishe to kultowe trofea dla muszkarzy. Poławia się je głównie na rozległych flatach brodząc w towarzystwie wypatrującego ryby przewodnika. Bonefishe żerują w tzw. "szkółkach", czyli dużych stadach jednego rocznika, jak i pojedynczo bądź w dwie czy trzy sztuki (wówczas są to zazwyczaj większe egzemplarze). Do brań kusi się je ściąganymi w różnym tempie imitacjami krewetek i małych krabów. Po zacięciu bonefish dokonuje prawdziwych cudów waleczności, odjeżdżając zazwyczaj na dobrych 50 metrów, a czasem jeszcze dalej, i to dosłownie na 2-3 sekundy. Prawdziwy ekspress. Ryby te można poławiać również na spinning i przy użyciu przynęt naturalnych. Czasem stada albuli żerują na nieco głębszej wodzie, co umożliwia łowienie ich z łodzi.
Srebrzysty bonefish to obiekt pożądania wędkarzy, lubujących się w połowach na morskich płyciznach.
Miejsce na muchowego Wielkiego Szlema
Miłośnicy metody muchowej (głównie z USA) przybywają na atol Turneffe aby ustrzelić tzw. Wielkiego Wędkarskiego Szlema. Terminem tym określa się dokonanie niezwykłej sztuki, czyli złowienia na sztuczną muchę 3 gatunków: tarpona, bonefisha i permita - i to w ciągu jednego dnia. Udaje się to oczywiście nielicznym. Głównie z powodu permita, który należy do najtrudniejszych ryb morskich. Jest bardzo płochliwy i trudny do znalezienia. A po zacięciu często uwalnia się z haka, gdyż dysponuje rzadko spotykaną siłą, sprytem i szybkością. Dlatego Amerykanie traktują go z wielkim namaszczeniem i potrafią przyjeżdżać na permitowe łowy przez wiele lat aż do skutku. Zupełnie innym zagadnieniem jest łowienie na muchę tarpona. O ile znalezienie go i skłonienie do brania nie są tu tak trudne, o tyle wyholowanie potężnej ryby na muchówkę jest zadaniem arcypoważnym. Jak Państwo zatem widzą sami, Wielki Szlem to chyba najwyższa półka w wędkarstwie. Ale na atolu Turneffe każdemu może się to udać. A jak ktoś nie lubi tak trudnych wyzwań, zawsze pozostaje łowienie rekreacyjne innych gatunków, które daje w tym zakątku świata pełnię wędkarskiego szczęścia.
Dostępność łowiska
Wędkowanie z komfortowych łodzi z przewodnikami. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego przewodnika. Na flatach łowi się brodząc w płytkiej wodzie. Można również poławiać ryby z pomostu obok ośrodka. Na muchę biorą tam czasem ładne snappery i barakudy.
Rekomendowane metody połowu
Spinning z użyciem popperów, gumowych dżigów, błystek czy woblerów, trolling (z ręki), metoda żywcowa, połów na świeże morskie skorupiaki i sztuczna mucha. Najskuteczniejsze przynęty można zakupić na miejscu.
Limity i ograniczenia
Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację. Bonefish, tarpon oraz permit objęte są praktyką no kill.
Bonefishe. Tzw. "szkółka ryb" doskonale widoczna na flacie.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Baza wędkarsko-nurkowa na atolu Turneffe to światowa ekstraklasa. Jej gospodarzami są Amerykanie. Ośrodek jest usytuowany na odludnej, niezamieszkanej wysepce, wśród palm kokosowych, w iście rajskiej scenerii. Na terenie ośrodka znajdują się bungalowy dla gości, a także restauracja z pomieszczeniem klubowym, bar i przystań. Możliwość korzystania z miejscowego telefonu satelitarnego.
Na terenie bazy Turneffe znajdziemy fantastyczne warunki do wypoczynku.
Zakwaterowanie w przyjemnych pokojach 2-osobowych z klimatyzacją, wiatrakiem sufitowym, łazienką i WC. Posiłki (śniadania i kolacje) są serwowane w restauracji. Lunch jest serwowany w trakcie wędkowania przez przewodnika na łodzi. Po wędkowaniu możliwość korzystania z dobrze zaopatrzonego baru. Na miejscu można wypożyczyć znakomitej klasy sprzęt wędkarski (głównie muchowy), a także specjalne buty do brodzenia po rafie. W specjalnym sklepiku gospodarze oferują szeroki wybór much, a także okulary przeciwsłoneczne, kremy, odzież czy zabezpieczające przed słońcem buffy.
Typowa łódź wędkarska na atolu
Przykładowy pokój
Apartamenty w ogrodzie
Do dyspozycji wędkarzy doskonałe, szybkie łodzie wędkarskie prowadzone przez wysokiej klasy miejscowych przewodników (anglojęzycznych).
Galeria zdjęć - Atol Turneffe, Belize
Oferta wędkowania - Atol Turneffe
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce