Lago Strobel, Patagonia | Argentyna


O łowisku

Jezioro nie z tej ziemi

W położonym na patagońskim pustkowiu, wewnątrz krateru wulkanicznego, owalnym jeziorze Strobel (pow. 65 km²), żyją gigantycznych rozmiarów legendarne już pstrągi tęczowe, których populacja przerasta wyobrażenie przeciętnego wędkarza z Europy. To efekt wyjątkowej zasobności jeziora w kiełża zdrojowego, który stanowi główny pokarm owych tęczaków klasy XXL. Pstrągi zostały do tej wody wsiedlone w połowie dwudziestego wieku (odmiana kalifornijska), a w ciągu kolejnych lat ich populacja wprost eksplodowała. Dzisiaj to chyba najzasobniejsze w ten gatunek jezioro świata, ale jego trudna dostępność sprawia, że ryby są praktyczne przez nikogo nie niepokojone i nie odławiane.

Gdy przed kilkunastu laty to niezwykłe łowisko zostało odkryte przez wędkarzy, na południowym brzegu jeziora Strobel (tereny prywatne) powstały pierwsze dwie bazy wędkarskie: Laguna Verde oraz druga należąca do znanej szwedzkiej firmy sprzętowej Loop. Przyjmowały one i przyjmują co roku ściśle limitowaną, niewielką liczbę wędkarzy. W roku 2015 otwarta została jeszcze jedna baza. I to praktycznie wszystko, tłoku więc nad tą wodą nie uświadczymy. Można wprawdzie łowić ryby też po przeciwnej stronie gigantycznego akwenu, jednak dotarcie tam jest trudne i niekiedy uzależnione od pogody (w przypadku deszczu może podnieść się poziom pokonywanej „terenówkami” rzeki). Dlatego decyduje się na to niewielu śmiałków i dla wspomnianych baz, również ze względu na komfort pobytu i standard usług, nie ma praktycznie konkurencji.

Wiatr

W tym rejonie świata to niestety istna „plaga”. Okresami (np. wiosna) wieje niemal codziennie i to ze sporym natężeniem. To ważne z dwóch powodów – po pierwsze zmusza wędkarzy do założenia odpowiedniego ubioru na cały dzień (ciepła kurtka, buff, czapka – nawet latem), a po drugie utrudnia łowienie wytwarzając na jeziorze silną falę i stopując wyrzuty linki muchowej. Jednak obsługa bazy zadbała o to, aby przygotować stanowiska do wędkowania na każdą pogodę.

Gdy wieje słaby wiatr - łowić można wszędzie, również brodząc. Gdy powieje silniej - stoimy na brzegu. Gdy dostajemy podmuchy w twarz, zmieniamy miejsce i udajemy się samochodami do osłoniętych zatok lub miejsc z wiatrem bocznym. Gdy wreszcie wiatr jest wyjątkowo uciążliwy, możemy udać się nad rzekę Barrancoso, gdzie w głębokich kanionach można znaleźć miejsca dobrze osłonięte lub łowić metodą nimfy (krótkie rzuty). Tak więc nie ma obawy – w każdą, nawet najgorszą pogodę, w bazie Laguna Verde łowi się ryby! I to jakie ryby…

Łowienie w jeziorze

Lago Strobel jest łowiskiem gwarantującym kontakt z najsilniejszymi rybami – tzw. srebrniakami lub „chromerami”. To rzeczywiście niezwykle mocarne pstrągi, wypoczęte już po tarle i dobrze odpasione na kiełżowej diecie. Zacięte walczą skacząc często w powietrze i odjeżdżając na kilkadziesiąt metrów w toń jeziora (a niekiedy w siną dal…).

Srebrne tęczaki łowi się najczęściej na streamery lub niewielkie nimfy, przypominające właśnie zdrojowe kiełże. Ryby można znakomicie wypatrzyć, gdy pojawiają się stadkami w zatokach. W słonecznym świetle skrzą efektownie jasnym odcieniem swych boków. Brania „chromerów” są atomowe i zaskakujące – nagle z ręki potrafi „odjechać” metr lub dwa linki. Walka na otwartej wodzie jest dla wędkarza dość komfortowa, ale należy uważać, aby większe ryby nie przetarły przyponu na ostrych krawędziach wulkanicznych żużlowych skał, którymi usłane jest często dno w pobliżu brzegu.

Średnio łupem wędkarzy padają pstrągi o masie 3-4 kilo. Mniejsze to rzadkość. Już znacznie częściej na haku pojawia się ryba przekraczająca 5 kilo i wówczas należy wykazać się sporym kunsztem i opanowaniem w czasie holu. Każdy wędkarz ma praktycznie codziennie kontakt z pstrągiem 5-kilowym lub większym. Za okaz budzący w bazie aplauz uchodzi sztuka w granicach 10 kilogramów (20-pounder), ale o taką już nieco trudniej. Niemniej w sezonie pada wiele takich ryb i szansa na sukces istnieje praktycznie w każdej chwili.

Nie tylko jezioro - jest również rzeka i mniejsze akweny

Jak już wspomnieliśmy, baza Laguna Verde dysponuje nie tylko ekskluzywnym dostępem do kilkunastu kilometrów jeziora Strobel, ale także jako jedyna z wymienionych trzech do kilkunastu kilometrów pięknej rzeki Barrancoso, do której pstrągi wchodzą na tarło (wędkarze z bazy Loopa mogą łowić tylko na niewielkim poolu w jej ujściu). Ponadto Laguna Verde ma na swej ziemi kilka innych mniejszych jezior - z pstrągami tęczowymi, potokowymi i źródlanymi (brook trout).

Łowienie w rzece to niezwykłe przeżycie. Nad naszą głową strome skały, po których czasem trzeba się na jakimś odcinku trochę wspiąć (oczywiście nie jest to żadna trudna trasa). W dole widać wówczas potężne „kloce” odpoczywające zazwyczaj w swej tarłowej wędrówce przez turkusową wodę. Niektóre ryby mają na oko grubo powyżej 10 kilo masy! Ryby łowimy na streamery, nimfy i suche muchy - w zależności od ich chwilowych preferencji, a także od możliwości technicznych na konkretnym poolu.

Po braniu i zacięciu takiego kolosa trzeba często gnać za nim kilkadziesiąt metrów w dół. Cóż to za przygoda! Zresztą wielkch wrażeń na rzece dostarczają już ryby 3 kilowe. Rzeczne pstrągi są znacznie smuklejsze od jeziorowych, mają nieco ciemniejszy odcień łuski, no i oczywiście są już nieco „podmęczone” tarłowym obowiązkiem. Dzięki temu wędkarzom znacznie łatwiej wygrać z nimi walkę, która w tych okolicznościach (progi, szypoty, kaskady, wartki nurt) przy zacięciu srebrniaka w czterech przypadkach na pięć byłaby skazana na przegraną. Te ostatnie jednak też się w rzece trafiają (szczególnie bliżej ujścia) i walka z nimi ma zupełnie inny, jeszcze bardziej emocjonujący charakter. Czasem wielkiego „chromera” udaje się wyjąć!

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z brzegu lub brodząc. Nad wodę dojeżdżamy samochodami terenowymi lub quadami. Niektóre łowiska znajdują się tak blisko bazy, że można dojść do nich pieszo. Łowienie pod opieką przewodnika.

Rekomendowane metody połowu

Sztuczna mucha (streamer, nimfa, sucha muszka).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko po uzgodnieniu tego wcześniej z gospodarzem. Dozwolone jedynie łowienie metoda muchową. Wędkowanie na Lago Strobel wymaga niezłej kondycji fizycznej i dobrego stanu zdrowia.

Prawie na Antarktydzie

Zapraszamy zatem do cudownie pięknej, dzikiej Patagonii. Poza wędkowaniem można tam obejrzeć potężne lodowce (np. Perito Moreno, Upsala, Viedma), malownicze wierzchołki Andów (m.in. Fitz Roy i Cerro Torre) oraz wiele gatunków dziko żyjących zwierząt - można tam spotkać lisy, lamy guanaco, orły, kondory i argentyńskie pumy.

Ciekawostką jest, że z miasteczka El Calafate jest bliżej na Antarktydę, niż do stolicy Buenos Aires. To musi działać na wyobraźnię każdego podróżnika!

Wyniki na wyprawach

W królestwie wiatru (2015)

W grudniu 2015 roku w gronie kilku kolegów wybraliśmy się wreszcie na wymarzoną wyprawę do wietrznej Patagonii. Naszym celem było słynne Lago Strobel, zwane również Jeziorem Jurajskim...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Laguna Verde – wędkarska „lodge” na marsjańskim pustkowiu

Firma Eventur proponuje pobyt w bazie Laguna Verde, z którą w 2015 roku podjęliśmy stałą współpracę. Z położonego na krańcach Ameryki Południowej miasteczka El Calafate dojeżdża się do nich samochodami terenowymi w 5 godzin.

Prowadzona przez Roberto – przedstawiciela wpływowej argentyńskiej rodziny prawniczej, gościła wcześniej na zasadzie ekskluzywnego klubu argentyńskich biznesmenów, artystów, ludzi polityki i sportu. Od paru lat przyjmuje również wędkarzy z całego świata. Sama baza jest prowadzona wzorcowo, panuje w niej rodzinna atmosfera, a wędkarze otoczeni są wyjątkową opieką. Tak więc pobyt i wędkowanie tam to prawdziwa przyjemność. Laguna Verde leży na absolutnym pustkowiu, którego krajobraz przypomina księżyc lub Marsa. Wokół tylko kamienisty, porośnięty co najwyżej ubogimi porostami płaskowyż, wulkaniczne jeziora w krateropodobnych nieckach i wartko płynące strumienie. Ze świata zwierząt w okolicy można spotkać lisy, lamy guanaco, orły, kondory, a przy odrobienie szczęścia niekiedy z daleka dojrzymy piękną argentyńską pumę (unikają ludzi).

Na bazę składa się kilka budynków, a zasadzie baraków, w których mieszczą się pokoje dla gości, pokoje dla przewodników i obsługi, stołówka-restauracja, restauracja grillowa, salonik wypoczynkowy, przebieralnia-suszarnia, pralnia i kuchnia. Pokoje są zazwyczaj 2-osobowe, wygodne, z ogrzewaniem i łazienką (prysznic, toaleta). Na zewnątrz znajdują się jeszcze generatory prądu i anteny satelitarne łączące bazę ze światem. Tuż obok bazy znajduje się spore jezioro Laguna Verde, w którym można zawsze kiedy się tylko chce łowić pstrągi (dojście na nogach w 5 minut). W bazie jest internet i łączność satelitarna. Z telefonu satelitarnego można również korzystać na życzenie na łowisku.

Wina i steki

W bazie znajdziemy bogatą kolekcję znakomitych argentyńskich win – białych, czerwonych i różowych, które są serwowane nie tylko do posiłków, a w każdej dosłownie chwili na życzenie gości (w cenie). Szczególnie wyróżnić należy wybitne gatunki pochodzące z Mendozy (np. malbec), które najlepiej smakują w połączeniu z wyborną argentyńska wołowiną. A wołowe steki są serwowane w trakcie każdego turnusu (oprócz oczywiście innych smakowitych dań).

Krzyż Południa i spółka

Dzięki położeniu na odludziu w bezchmurną noc można po odejściu kilkudziesięciu raptem metrów od bazy podziwiać na niebie niezwykłe widowisko – gwiazdozbiory półkuli południowej, zupełnie inne niż te widziane z naszej europejskiej perspektywy (np. słynny Krzyż Południa). To naprawdę coś wyjątkowego, co poruszyć musi każdego człowieka wrażliwego na piękno natury i zafascynowanego niepojętym ogromem wszechświata.

Typowy program pobytu

Wędkarze podróżują z Polski samolotem do Buenos Aires (zazwyczaj z przesiadką w Madrycie lub Rzymie, lot do Buenos trwa ok. 13-14 godzin). Warto jest pozostać w tym mieście przez przynajmniej dwa dni, aby zobaczyć jego największe atrakcje, jak pokaz tanga, dzielnica Boca, cmentarz Recoleta, piękne budynki, arterie komunikacyjne i place. Warta rozważenia jest również jednodniowa wycieczka wodolotem do Urugwaju. Będąc w Buenos nie sposób odmówić sobie skosztowania wyśmienitej argentyńskiej wołowiny w jednej z licznych restauracji specjalizujących się w serwowaniu grillowanych steków.

Następnie wędkarze przelatują liniami wewnętrznymi do El Calafate w południowej Patagonii (ok. 3 godziny lotu). Stamtąd przemieszczają się samochodami terenowymi, wysłanymi przez bazę Laguna Verde, na miejsce. Podróż trwa około 5 godzin. Warto jednak pozostać przez jedną dobę w El Calafate, aby odbyć wycieczkę do zachwycającego swym pięknem lodowca Perito Moreno.

W bazie pozostają przez uzgodniona wcześniej liczbę dni - zgodnie z programem wykupionego pakietu (wycieczki). Typowy dzień w bazie w bazie wygląda następująco:

  • 07.00–8.00 - śniadanie (jajka na różne sposoby, wędliny, żółty ser, ciastka, napoje zimne i gorące)
  • 08.30 - wyjazd na łowisko pod opieką przewodników (jeden przewodnik na dwie osoby)
  • 09.30-17.30 – wędkowanie (z przerwą na ciepły lunch)
  • 18.00 – powrót do bazy
  • 19.00-21.00 podwieczorek (wykwintne zakąski, wino) i czas wolny (możliwość wędkowania w „przydomowym” jeziorze)
  • 21.00 – kolacja (przystawka, danie główne, wina i inne alkohole, deser, napoje zimne i gorące)

Po kolacji czas wolny. Na terenie bazy znajduje się mini-sklep wędkarski, w którym można zakupić muchy i inne drobne akcesoria. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu (wędki, kołowrotki, wodery). Na życzenie odzież jest prana w pralni. Raz w trakcie tygodniowego pobytu dla wędkarzy organizowany jest grill z degustacją doskonałych argentyńskich mięs (wołowina, baranina, wieprzowina). Po uzgodnieniu z gospodarzem z niektórych łowisk można zabrać rybę, która będzie w kuchni przyrządzona zgodnie z życzeniem wędkarza. Przez cały czas można korzystać z bezpłatnych napoi alkoholowych i bezalkoholowych (all inclusive).

Po zakończeniu pobytu powrót samochodami do El Calafate, a stamtąd przelot do Buenos Aires. Z Buenos Aires przelot do Polski przez jeden z portów europejskich.

Prawie na Antarktydzie

Zapraszamy zatem do cudownie pięknej, dzikiej Patagonii. Poza wędkowaniem można tam obejrzeć potężne lodowce (np. Perito Moreno, Upsala, Viedma), malownicze wierzchołki Andów (m.in. Fitz Roy i Cerro Torre) oraz wiele gatunków dziko żyjących zwierząt.

Ciekawostką jest, że z miasteczka El Calafate jest bliżej na Antarktydę, niż do stolicy Buenos Aires. To musi działać na wyobraźnię każdego podróżnika!

Galeria zdjęć


Serwis wędkarski

Wszyscy wędkarze przebywający na urlopie w bazie Laguna Verde są pod opieką bardzo dobrych przewodników, którzy nie tylko czuwają nad ich wędkowaniem (wybór stanowisk, wiązanie much, podbieranie ryb), ale też dowożą ich karkołomnymi zjazdami nad wodę (do dyspozycji samochody terenowe oraz quady) i przygotowują smakowite posiłki (specjalne wiaty osłaniają wędkarzy w czasie posiłków od silnego zwykle w tym miejscu wiatru). Posiłki są obfite, składają się na nie zakąski i jedno danie gorące, a także często deser i do wyboru: kawa, herbata, piwo i wino (nawet grzane!).

Warto tutaj dodać, że wszystkie drogi dojazdowe do łowisk zostały wykonane we własnym zakresie przez właścicieli bazy Laguna Verde. Wykonano tytaniczną wręcz pracę po to, aby wędkarze mieli pełen komfort na swym urlopie, a wędkarskie wyniki nie odbiegały od ich marzeń.

Jurassic Lake i baza Laguna Verde należą do najlepszych produktów turystyki wędkarskiej, jakie oferowane są na świecie. Kto był tam choć raz, marzy o powrocie. Jednak istotnym warunkiem jest umiejętność wędkowania na muchę, gdyż tylko ta metoda dozwolona jest u naszego gospodarza (tak jak i w dwóch innych bazach).


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Lago Strobel

Termin:od II połowy listopada do końca kwietnia
Czas trwania: na łowisku pobyty 4- lub 7-dniowe rozpoczynające się zazwyczaj od soboty; możliwe inne dni przyjazdu
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do El Calafate, tam rozpoczyna się pobyt
Ilość uczestników:dowolna, jednak nie więcej niż 14 osób
Zakwaterowanie:pokoje 1- lub 2-osobowe
Wyżywienie:3 posiłki dziennie o bardzo wysokim standardzie
Łowiska:jezioro Strobel, rzeka Barrancoso, Moro Creek oraz kilkanaście mniejszych jezior na terenie posiadłości
Przewodnik:zawarty w pakiecie – 1 przewodnik na każde 2 osoby
Cena:równowartość od 3400,- do 5200,- USD/osoba w zależności od terminu/programu i długości pobytu na miejscu + przelot do Argentyny (El Calafate), płatne w PLN wg kursu z dnia wpłaty;
W cenie:
  • wszelkie transfery (z/do lotniska, na łowisko itp.)
  • ilość noclegów w obozie wędkarskim zgodnie z umową
  • zakwaterowanie w pokoju 1- lub 2-osobowym z łazienką
  • 3 posiłki dziennie
  • napoje bezalkoholowe oraz alkoholowe (świetne wina, piwo, whisky i wiele innych)
  • licencje wędkarskie uprawniające do łowienia w wodach prywatnych i rządowych
  • wykwalifikowany przewodnik wędkarski na każde 2 osoby (minimum 8 godzin łowienia dziennie)
  • sprzęt wędkarski – wędka i kołowrotek muchowy, wodery

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska słodkowodne (jeziorowe i rzeczne) w argentyńskiej Patagonii, oddalone od Europy o 14 godzin lotu do Buenos Aires, a stamtąd o 3 godziny lotu na południe do El Calafate. Następnie wędkarzy czeka jeszcze 5 godzin jazdy samochodem terenowym.

Jakie ryby?
Polecamy połowy dzikich pstrągów tęczowych, pstrągów potokowych i pstrągów źródlanych. Sezon wędkarski trwa od 15 listopada do końca kwietnia.

Kiedy najlepiej jechać?
Od drugiej połowy listopada do końca kwietnia

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do El Calafate, tam rozpoczyna się pobyt.

Największe atuty oferty

  • wielkie, niespotykane gdzie indziej zasoby dzikich pstrągów tęczowych
  • duże rozmiary łowionych ryb
  • egzotyka „dalekiego południa” (Patagonia)
  • oddalenie od cywilizacji
  • fantastyczny serwis
  • super komfortowa baza

Co oprócz łowienia?

Rekomendujemy zwiedzanie Buenos Aires, degustację argentyńskich win i wołowiny, pokaz tanga, wycieczkę do Urugwaju (rejs katamaranem do Colonia del Sacramento), wizytę w parku narodowym lodowca Perito Moreno w Patagonii.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.

Lago Strobel, Patagonia